Ką reiškia sapnuoti raktus?

Kas yra dantų ėduonis?

Dantų ėduonis – tai danties paviršiaus arba emalio pažeidimas. Taip atsitinka, kai burnoje esančios bakterijos gamina rūgštis, kurios pažeidžia emalį. Dėl dantų ėduonies gali atsirasti ertmių (dantų karieso), t. y. skylučių dantyse. Jei dantų ėduonis negydomas, jis gali sukelti skausmą, infekciją ir net dantų netekimą.

Kas sukelia dantų ėduonį?

Mūsų burnoje pilna bakterijų. Kai kurios bakterijos yra naudingos. Tačiau kai kurios gali būti kenksmingos, įskaitant tas, kurios sukelia dantų ėduonį. Šios bakterijos kartu su maistu sudaro minkštą, lipnią plėvelę, vadinamą apnašomis. Bakterijos, esančios apnašose, naudoja cukrų ir krakmolą, esančius valgomame ir geriamame maiste, kad susidarytų rūgštys. Rūgštys pradeda ardyti emalio mineralus. Ilgainiui apnašos gali sukietėti ir virsti dantų akmenimis. Apnašos ir dantų akmenys ne tik kenkia dantims, bet ir gali dirginti dantenas ir sukelti dantenų ligas.

Fluorido gaunama iš dantų pastos, vandens ir kitų šaltinių. Šis fluoras kartu su jūsų seilėmis padeda emaliui atsistatyti pakeičiant mineralus. Jūsų dantys visą dieną išgyvena šį natūralų mineralų praradimo ir mineralų atgavimo procesą. Tačiau jei nesirūpinate dantimis ir (arba) valgote ir geriate daug cukraus ar krakmolo turinčių produktų, jūsų emalis ir toliau netenka mineralų. Dėl to atsiranda dantų ėduonis.

Mineralinių medžiagų praradimo vietoje gali atsirasti balta dėmė. Tai ankstyvas dantų ėduonies požymis. Šiuo metu galite sustabdyti arba pakeisti ėduonies plitimą. Jūsų emalis vis dar gali atsistatyti, jei geriau prižiūrėsite dantis ir apribosite saldų ir krakmolingą maistą bei gėrimus.

Tačiau jei dantų gedimo procesas tęsiasi, prarandama daugiau mineralų. Ilgainiui emalis susilpnėja ir suyra, susidaro ertmė. Ėduonis – tai skylutė dantyje. Tai nuolatinė žala, kurią odontologas turi ištaisyti plomba.

Kam gresia dantų ėduonis?

Pagrindiniai dantų ėduonies rizikos veiksniai yra dantų nepriežiūra ir per didelis cukraus ar krakmolo turinčio maisto ir gėrimų kiekis.

Kai kuriems žmonėms dantų ėduonies rizika yra didesnė, pvz:

  • dėl vaistų, tam tikrų ligų ar kai kurių vėžio gydymo būdų neturi pakankamai seilių
  • negauna pakankamai fluoro
  • yra labai jauni. Kūdikiams ir mažiems vaikams, kurie geria iš buteliukų, gresia pavojus, ypač jei jiems duodama sulčių arba jie gauna buteliukų prieš miegą. Taip jų dantys ilgą laiką veikiami cukraus.
  • Vyresni. Daugelio vyresnio amžiaus suaugusiųjų dantenos atsitraukia ir dantys labiau nusidėvi. Dėl to padidėja rizika, kad ant atvirų dantų šaknų paviršių gali atsirasti ėduonis.

Kokie yra dantų ėduonies ir karieso simptomai?

Ankstyvojo dantų ėduonies atveju simptomų paprastai nebūna. Dantų ėduoniui stiprėjant, jis gali sukelti:

  • Dantų skausmas (dantų skausmas)
  • Dantų jautrumas saldumynams, karščiui ar šalčiui
  • Baltos arba rudos dėmės ant danties paviršiaus
  • ertmę
  • infekcija, dėl kurios gali susidaryti pūlinys (pūlinga kišenė). Abscesas gali sukelti skausmą, veido patinimą ir karščiavimą.

Kaip diagnozuojamas dantų ėduonis ir ertmės?

Dantų gydytojai paprastai nustato dantų ėduonį ir ertmes, apžiūrėdami dantis ir zonduodami juos odontologiniais instrumentais. Odontologas taip pat paklaus, ar turite kokių nors simptomų. Kartais gali prireikti dantų rentgeno nuotraukos.

Kaip gydomas dantų ėduonis ir ertmės?

Yra keletas dantų ėduonies ir ertmių gydymo būdų. Kuris gydymas jums bus taikomas, priklauso nuo to, kokia rimta yra problema:

Gydymas fluoru. Jei dantis sugedo anksti, gydymas fluoru gali padėti emaliui atsistatyti.

Plombavimas. Jei turite tipišką ėduonį, odontologas pašalins sugedusį danties audinį, o tada atkurs dantį užpildamas jį plombine medžiaga.

Šaknų kanalas. Jei danties pažeidimas ir (arba) infekcija išplinta į pulpą (danties vidų), jums gali prireikti danties šaknies kanalo. Jūsų odontologas pašalins sugedusią pulpą ir išvalys danties vidų bei šaknį. Kitas žingsnis – užplombuoti dantį laikina plomba. Paskui turėsite grįžti ir gauti nuolatinę plombą arba karūnėlę (danties dangtelį).

Ekstrakcija (danties traukimas). Sunkiausiais atvejais, kai pulpos pažeidimo neįmanoma pašalinti, odontologas gali dantį ištraukti. Jūsų odontologas pasiūlys vietoj trūkstamo danties įsriegti tiltą arba implantą. Priešingu atveju šalia tarpdančio esantys dantys gali pasislinkti ir pakeisti jūsų sąkandį.

Ar galima išvengti dantų ėduonies?

Yra priemonių, kurių galite imtis, kad išvengtumėte dantų ėduonies:

Užtikrinkite, kad gautumėte pakankamai fluoro

valydami dantis su fluoro turinčia dantų pasta

gerdami vandentiekio vandenį su fluoru. Daugumoje į butelius išpilstyto vandens nėra fluoro.

naudodami burnos skalavimo skystį su fluoru

Du kartus per dieną valykite dantis fluoro turinčia pasta ir reguliariai valykite dantis dantų siūlu.

Protingai rinkitės maistą, ribodami maisto produktus ir gėrimus, kuriuose yra daug cukraus ir krakmolo. Valgykite maistingus, subalansuotus patiekalus ir ribokite užkandžiavimą.

Nevartokite tabako gaminių, įskaitant bedūmį tabaką. Jei šiuo metu vartojate tabaką, apsvarstykite galimybę jo atsisakyti.

Reguliariai lankykitės pas odontologą, kuris reguliariai tikrina ir profesionaliai valo dantis.

Pasirūpinkite, kad jūsų vaikams būtų užplombuoti dantys. Dantų plombantai – tai plonos plastikinės dangos, apsaugančios galinių dantų kramtomuosius paviršius. Vaikai turėtų gauti antspaudus ant galinių dantų iškart, kai tik jie išdygsta, kol dantis dar nepradėjo pažeisti ėduonis.

Parašykite komentarą