Atsibundu nuo galvos svaigimo: ar turėčiau susirūpinti?

Ar kada nors vieną rytą atsikėlusi galvoje pradeda jaustis keistas sunkus jausmas, tarsi smegenys nutirptų? Be abejo, tikriausiai galvojate, kad kažkas negerai, pavyzdžiui, ką tik pabudote nuo didžiulės migrenos ar galvos skausmo. Keista, bet tai nėra taip baisu, kaip jūs manote, nebent tai patiriate reguliariai. Net jei tai nereikalauja sveikatos priežiūros specialisto dėmesio, štai ką turėtumėte žinoti apie rytinį galvos svaigimą.

Dėl ko atsibundi svaigsta galva?

Kai kurios dažniausios priežastys, dėl kurių pabunda svaigsta galva ir apsunksta galva, yra žemas kraujospūdis (taip pat žinomas kaip hipotenzija), mažas cukraus kiekis kraujyje (dažniausiai sergate cukriniu diabetu), dehidratacija, pagirios ir ausų infekcijos, tokios kaip labirintitas. Jei vartojate receptinius vaistus, įsitikinkite, kad galvos svaigimas nėra vienas iš galimų šalutinių poveikių. Vaistai, galintys sukelti šį simptomą, yra antidepresantai, antibiotikai ir imunosupresantai. Tačiau rytinis galvos svaigimas dažnai nereikalauja medicininės pagalbos, nebent yra rimtesnė pagrindinė būklė. Ši būklė dažnai gali būti galvos svaigimas.

Ar miego trūkumas gali sukelti galvos svaigimą? Taip ir ne. Nors miego trūkumas paprastai jo tiesiogiai nesukelia, bent vienas tyrimas parodė, kad miego sutrikimai tiems, kurie turi vidinės ausies sutrikimų, gali sukelti galvos svaigimą. Nemiga taip pat yra sutrikimas, kuris taip pat gali sukelti galvos svaigimą pabudus, taip pat nuovargį, galvos skausmą ir psichinės sveikatos problemas. Miego apnėja yra dar viena būklė, galinti sukelti rytinį galvos svaigimą, nes miego metu sutrinka kvėpavimas ir sumažėja deguonies kiekis.

Kokie simptomai?

Jei pabudote ir jūsų galva keistai jaučiasi, galite patirti keletą skirtingų simptomų. Tai apima pusiausvyros problemas, mieguistumą, apsvaigimą ir jausmą, kad kambarys, kuriame esate, sukasi. Jei taip pat jaučiate lūpų sausumą, galvos skausmą ir troškulį, greičiausiai esate dehidratuotas. Dažnai tai gali būti dėl per didelio alkoholio ar kofeino vartojimo, diuretikų (taip pat žinomų kaip „vandens piliulės“) vartojimo arba tiesiog nepakankamo vandens gėrimo.

Sumažėjęs kraujospūdis taip pat gali atsirasti dėl to, kad pabudus iš miego pakeičiama padėtis. To simptomai gali būti alpimas ir pablogėjęs regėjimas. Apskritai, galvos svaigimas po pabudimo gali būti dėl nepakankamo kraujo tekėjimo į smegenis, dėl kurio sumažėja energijos ir gliukozės kiekis.

Kaip išvengti rytinio galvos svaigimo?

Dalis šios būklės gydymo apima tam tikrus gyvenimo būdo koregavimus. Tai apima mankštą, daugiau miego, alkoholio ir kofeino vartojimo sumažinimą, geresnę mitybą ir mesti rūkyti. Taip pat svarbu per dieną gerti daug skysčių, geriausia vandens, ypač jei atliekate didelio intensyvumo treniruotes arba dirbate daug darbo reikalaujantį darbą lauke. Stiklinė vandens prieš miegą ir pabudus – dar vienas sprendimas.

Paprastai rytinis galvos svaigimas netrunka ypač ilgai. Jei dažnai pabundate jausdami keistą pulsuojantį pojūtį galvoje, jūsų simptomų priežastis gali būti didesnė. Galiausiai geriausi dalykai, kuriuos galite padaryti, yra mankštintis, sveikai maitintis, per greitai nejudinti savo padėties pabudus ir, akivaizdu, gerai išsimiegoti.