sapnai apie žmogžudystę gali reikšti agresiją realiame gyvenime

sapnai apie žmogžudystę gali reikšti agresiją realiame gyvenime

Naujo prieštaringai vertinamo tyrimo rezultatai rodo, kad žmonės, kurie sapnuoja žmogžudystes, gali būti agresyvesni budrumo valandomis.

Tyrėjai taip pat nustatė, kad žmonės, kurie sapnuoja, kaip žudo kitus, būna priešiški, intravertiški ir dažnai prastai sutaria su kitais, kai pabunda.

Tačiau kiti ekspertai ginčija šias išvadas, teigdami, kad sapnų klausimynai, kuriuos naudojo naujojo tyrimo tyrėjai, nėra tikslūs sapnų turinio rodikliai. Vietoj to, šie klausimynai paprastai atspindi tai, ką žmonės manė sapnavę pabudę, sakė Kalifornijos universiteto Santa Kruze psichologijos profesorius emeritas G. Viljamas Domhofas (G. William Domhoff), nedalyvavęs šiame tyrime. 

„Budėjimo klausimynai neturi nieko bendra su tuo, ką žmonės iš tikrųjų sapnuoja, – sakė Domhoffas.

Tačiau naujojo tyrimo pagrindinis tyrėjas Michaelis Schredlas, Centrinio psichikos sveikatos instituto miego laboratorijos Manheime (Vokietija) tyrimų vadovas, sakė, kad sapnai dažnai sustiprina tai, kas vyksta budriame gyvenime.

Pavyzdžiui, kaip rodo naujasis tyrimas, jei sapne žmogus nužudo kitą žmogų, „budriame gyvenime būna šiek tiek agresyvesnis”, – sakė jis.

Tyrimo metu Šredlis su kolegomis apklausė 443 Vokietijos universitetų studentus ir stebėjo, kokius sapnus sapnavo dalyviai, taip pat stebėjo respondentų charakterio bruožus.

Studentai teigė prisimenantys vidutiniškai du-tris sapnus per savaitę, o apie 19 proc. studentų teigė sapnavę sapnus, kuriuose žudė žmones, teigiama rugsėjį žurnale „Dreaming”(atveriama naujame skirtuke) paskelbtame tyrime. Be to, tyrime dalyvavę vyrai dažniau sapnavo agresyvius sapnus nei moterys, o tai patvirtina panašias ankstesnių tyrimų išvadas.

Nenuostabu, kad priešiškumas ir agresija buvo linkę būti didesni tarp žmonių, kurie teigė sapnavę, kad nužudė kitą žmogų, sakė Šredlis. Tačiau jis pavadino „netikėtu” tai, kad buvo nustatytas ryšys tarp žudikiškų sapnų ir intravertiškumo, žemo sutariamumo lygio ir didesnio atvirumo patirčiai bruožų, kurie buvo nežymiai susiję su sapnais apie žmonių žudymą.

Gali būti, kad žmonės, kurių asmenybės yra mažiau malonios, gali jausti agresiją, kuri jų sapnuose yra perdėta, sakė Šredlis. Jis pridūrė, kad intravertai gali laikyti savo emocijas, įskaitant agresiją, uždarose dėžutėse budriame gyvenime ir tik sapnuose patirti šiuos jausmus intensyviau.

Naujoms patirtims atviri žmonės taip pat gali būti atviresni savo emocijoms ir atpažinti jas sapnuose, sakė Šredlis.

Ateityje Šredlis sakė, kad tikisi paklausti žmonių apie žmogžudystės aplinkybes jų sapnuose, pavyzdžiui, ar tai buvo savigyna, nelaimingas atsitikimas, ar šaltakraujiška žmogžudystė.

Paneigimas

Tačiau Domhoffas teigė, kad žmogžudystės sapnuose tarp tyrimo dalyvių pasitaiko dažniau nei įprastai.

Pavyzdžiui, ankstesniame 100 vyrų ir 100 moterų sapnų tyrime buvo nustatyta, kad tik 3,8 proc. vyrų sapnų ir 0,6 proc. moterų sapnų buvo nužudymas, – elektroniniu paštu „Live Science” sakė Domhoffas.

„Jei paklausėme, kiek sapnų ataskaitose vaizduojama, kad sapnuojantysis ką nors nužudė, skaičiai buvo dar mažesni – 1 proc. vyrų ir 0,2 proc. moterų sapnų”, – sakė jis.

Dauguma žmonių tik miglotai prisimena savo sapnus, sakė jis. Tik nedaugelis žmonių tiksliai prisimena savo sapnus, o dauguma linkę prisiminti neįprastus įvykius ir pamiršti kasdienius, sakė jis.

Parašykite komentarą